Extreme rijkdom is een gevaar voor de planeet en de democratie, stelt filosoof en econoom Ingrid Robeyns. Ze pleit daarom voor het limitarisme: een wettelijke bovengrens aan vermogen.
De rijkste 1 procent op aarde bezit samen de helft van het wereldwijde vermogen. De andere helft is dus in handen van de overige 99 procent van de mensen. In Nederland is de vermogensongelijkheid iets kleiner, maar nog steeds aanzienlijk: 26 procent van het vermogen is hier voor de rijkste 1 procent. Zij bezitten gemiddeld 4,6 miljoen euro. Leuk voor hen, zou je kunnen zeggen, maar de gevolgen zijn aanzienlijk. Deze superrijken zijn door hun vaak exorbitante leefstijl verantwoordelijk voor een groot deel van de ecologische en klimaatschade. Bovendien kunnen zij dankzij hun vermogen invloed uitoefenen op de publieke opinie en de machtshebbers, wat een ondermijning van de democratie betekent - denk aan Elon Musk in het Witte Huis.
De ongelijkheid neemt de komende jaren alleen maar toe, voorspellen economen. En de bedreigingen van extreme rijkdom dus ook. Econoom en filosoof Ingrid Robeyns pleit daarom voor het limitarisme: een bovengrens aan vermogen. In deze aflevering vertelt ze podcast-hosts Robert Visscher en Nour Eldín Emara over de groeiende problemen van extreme rijkdom en hoe het limitarisme er in de praktijk uit zou zien. “Het is zowel moreel als economisch onhoudbaar om zoveel kapitaal op te hopen bij zo weinig individuen, zeker in de wereld zoals die er nu voor staat: met alarmerende collectieve uitdagingen om de aarde voor mensen in de nabije toekomst leefbaar te houden”, vertelt de Utrechtse hoogleraar in dit interview. Luister naar de aflevering in jouw favoriete podcastapp (Spotify, Apple) of kijk hierboven de video op Youtube.